Vaja László

Vaja László vagyok, porcelán restaurátor, műtárgybecsűs, festőművész. Üzletemben 1982 óta foglalkozunk porcelán, fajansz és kerámia tárgyak restaurálásával. Az Ügyfél igényei szerint ragasztjuk, pótoljuk és festjük a sérült tárgyakat, legyen szó egy sok emléket hordozó, nagymamától kapott bögréről, egy szép vázáról egy 18. századi Meissen-i szoborról.

Az üzlet 2022-es, negyven éves évfordulójával még egy egy mérföldkövet elértünk: a 100.000-ik tárgy is megérkezett hozzánk.

A restaurálás a legnagyobb alázatot kívánó foglalkozások egyike. Művelője számára a legfeszítőbb feladat az, hogy művészi adottságait, manuális készségét alá kell vetnie egy másik alkotó elképzelésének, produktumának. A restaurátor tehetsége és alkotása nem cél, hanem eszköz, aminek segítségével helyreállítja azt az állapotot, ami a tárgy sérülésével megszűnt.

Úgy gondolom tisztáznunk kell egy gyakori félreértést. Sokszor találkoztam azzal a vélekedéssel, hogy egy tárgy sérülései egyek a tárgy történetével, mintegy mutatják az idők változását.

A használati kopások valóban ilyenek. Egy kerámia boros kancsó talpperemén és csőrének szélén keletkezett mázlehorzsolódás valóban az edény történetét, használatát mutatja. De ha letörik a füle egy óvatlan mozdulat következtében, az a sérülés már restaurálásra szorul. És ha ez a fül az idők során elvész, akkor indokolt pótolni azt. De nem a restaurátor művészi elképzelése szerint, hanem a legtöbb információt begyűjtve a hajdani fazekas elképzelésének megfelelően. Ezt nevezem én alázatnak. Legjobb tudásunkra támaszkodva megtervezni és kivitelezni a pótlást. Amennyiben a hajdani alkotó mester körünkben lehetne, nem mondhatna mást, mint hogy ő is pont ilyen fülre gondolt.

Ha szeretné látni az üzletet, és a javítás folyamatát, kérem tekintse meg a Műhely oldalt. A restaurálás folyamatáról a Restaurálás oldalon olvashat. A Munkáink oldalon korábbi munkáinkból talál egy válogatást.

“Mindig szomorú lesz az ember, ha valamink megsérül, eltörik. Mi igyekszünk ezen változtatni.”